Rašelina – jeden z přírodních unikátů

Pro léčebné účely se využívá rašelina vzniklá na minerálních pramenech, ať už teplých či studených.

Léčba vodou podle Kneippa

Celkem třicet let zkoušel farář Kneipp na sobě i ostatních nemocných účinky vodoléčby. Své poznatky v knize „Léčení vodou“ (1887), jež vznikla díky četným naléháním jeho pacientů i přátel.

Škůdce lesních porostů

Fytopatogenní houby poškozují jak jehličnaté, tak listnaté stromy napříč Českou republikou. Mezi vážné škůdce patří václavka smrková. Jsou nějaké možnosti ochrany stromů před václavkou smrkovou?

Největší koncentrace přírodních léčivých zdrojů

Lázeňské procedury jsou postaveny na využívání přírodních léčivých zdrojů, ať už jde o termální nebo minerální prameny, peloidy (rašelinu, bahno a slatinu), zřídelní plyny či klimatické podmínky.

Léčba diabetu v lázních

Nedílnou součástí komplexní lázeňské léčby je pitná léčba, ta má mimo jiné vliv na syntézu inzulínu, snížení inzulínové rezistence, ale současně také na zvýšenou tvorbu jaterního glykogenu, snižování tuku v játrech, zavodnění organismu, alkalizace organizmu majícího sklon k acidoze, snížení výdej glukokortikoidů.

Jak žádat o lázeňský pobyt?

Jak žádat o lázeňský pobyt znázorňuje infografika v příspěvku.

Lázně nejsou hotel s "lepšími" službami

Lázně jsou místem, které využívá přírodní léčivé zdroje (minerální vody, peloidy, zřídelní plyny, klima) k léčbě a prevenci onemocnění. Lázeňská léčba neboli balneoterapie je neoddělitelnou součástí léčebně preventivní péče.

Karlovy Vary | pramen

Karlovarský kraj bohatý na minerální vody

V lázeňství se využívá minerální voda především pro koupele. Prokazatelný přínos pro zdraví má však i pitná kůra, která je nedílnou součástí komplexní lázeňské léčby.

Prevence syndromu vyhoření v lázních

V dnešní době začíná být téma duševního zdraví stále aktuálnější. Psychické zdraví lidí se zhoršuje i v důsledku pandemie COVID–19. Tento článek se soustřeďuje na problematiku syndromu vyhoření a jeho prevenci v lázních. Jedná se o současně velmi aktuální medicinský problém, který dokonce ohrožuje i celkovou kvalitu života osob trpících tímto syndromem.

CzechEnglishGermanRussianUkrainian