Západočeský lázeňský trojúhelník na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO

foto Mariánské Lázně

Historickým milníkem pro Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně a dalších osm evropských lázeňských měst se stal 24. červenec 2021, kdy byly tato města v rámci Great spa towns of Europe (Slavné lázně Evropy) zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Česká lázeňská města byla Karlovy VaryMariánské Lázně a Františkovy Lázně  nominována společně s německými městy Baden-BadenBad Ems a Bad Kissingen, rakouským městem Baden u Vídně, belgickým Spa, francouzský Vichy, italským Montecatini Terme a britským městem City of Bath. Tato výjimečná lázeňská města představují na Seznamu světového dědictví jednu položku pod názvem Great spa towns of Europe.

Města spojuje několik faktorů – lázně se rozvíjely v blízkosti přírodních minerálních pramenů a společně podávají svědectví o fenoménu evropského lázeňství, které vzkvétalo zejména od počátku 18. století do první třetiny 20. století.

Charakteristickým rysem těchto lázní je kombinace léčebných procedur s pestrou nabídkou možností k trávení volného času, což ovlivnilo jejich specifickou podobu. Soubory lázeňských budov zahrnující lázeňské domy, zřídelní pavilony, pitné haly či kolonády doplňují společenské domy, kasina, divadla a další kulturní zařízení a vše je začleněno do krajinného prostředí s vývěry minerálních pramenů, s parky, zahradami, promenádami a sportovišti. Okolní jedinečná terapeutická krajina se využívá k pohybovým aktivitám v rámci léčebné terapie, pro relaxaci a zábavu.