Karlovarský kraj bohatý na minerální vody

Karlovy Vary | pramen
Karlovy Vary | pramen

MINERÁLNÍ VODA – neoddělitelná součást léčebně preventivní péče

V lázeňství se využívá minerální voda především pro koupele. Prokazatelný přínos pro zdraví má však i pitná kůra, která je nedílnou součástí komplexní lázeňské léčby.

Lázně jsou místem, které využívá přírodní léčivé zdroje (minerální vody, peloidy, zřídelní plyny, klima) k léčbě a prevenci onemocnění. Lázeňská léčba neboli balneoterapie je neoddělitelnou součástí léčebně preventivní péče. Zařízení, kde se lázeňská léčba provádí musí mít souhlas příslušných státních orgánů (krajských úřadů, Českého inspektorátu lázní a zřídel Ministerstva zdravotnictví) k provozování státního nebo nestátního zdravotnického zařízení, ať již ambulantního nebo lůžkového. Nejedná se tedy jen o hotel s „lepšími“ službami. Odlišují se také od wellness center, kde není vyžadováno používání přírodních léčivých zdrojů. Proto i např. v době zákazu provozu hotelů z epidemiologického důvodu, lázeňská zařízení mohou být provozována, tak jako každé jiné zdravotnické zařízení. 

Naše republika je velmi bohatá na přírodní léčivé zdroje minerálních vod, týká se to především Karlovarského kraje.

KARLOVARSKÁ ZŘÍDELNÍ STRUKTURA

Karlovarská zřídelní struktura je ojedinělým přírodním fenoménem, poskytujícím proplyněnou termální vodu unikátních vlastností. Terma i plynné složky, které ji doprovázejí, poskytují přírodní léčivé prostředky, které využíváme stovky let. Jednotlivé prameny se liší teplotou a obsahem CO2. Obsahují více než 60 chemických prvků, z nich nejdůležitější jsou z kationtů sodík, lithium, vápník, hořčík, draslík, zinek, železo, z aniontů chloridy, fluoridy, hydrogenkarbonáty a sírany. Vysoký obsah kyseliny křemičité svědčí o hlubokém původu formování chemismu vody. Jedná se o vody alkalické (některé dosahují kritéria kyselek). Karlovarská minerální voda se využívá především k pitné léčbě, dále k inhalacím, irigacím zubním a střevním a k minerálním koupelím. Pitná léčba v Karlových Varech je nejdůležitější součástí léčebného komplexu při lázeňské léčbě nemocí trávicího traktu a onemocnění metabolických – jako je např. úplavice cukrová, zvýšená hladina cholesterolu či dna. Jde o pravidelně opakované pití určitého množství léčivých vod po delší dobu na lékařský předpis, zpravidla přímo u zdroje v přesně určených časových odstupech.

MARIÁNSKOLÁZEŇSKÉ MINERÁLNÍ VODY

Mariánskolázeňské minerální vody se liší od františkolázeňských tím, že na malé ploše se vlivem geomorfního vývoje vyskytují prameny odlišné fyzikálně i chemicky. Téměř všechny se využívají ke koupelím a většina je vhodná i pro pitné kůry. Historicky se v Mariánských Lázních léči nemoci ledvin a močových cest, využívá se mj i močopudného účinku pramenů. Chladné mariánskolázeňské zdroje je možno využít i při léčení zácpy, především při pití ráno nalačno.

FRANTIŠKOLÁZEŇSKÉ PRAMENY

Františkolázeňské prameny jsou jen jednou částí přírodních léčivých zdrojů společně s peloidy a zdrojem zřídelního plynu kysličníku uhličitého. Málo se liší chemickou skladbou. Od západu k východu lázní vstoupá obsah kysličníku uhličitého (od 1500 do 2500 mg/l ) a současně stoupá i teplota od 8° C. do 14° C. Z indikací je potřeba vyzdvihnout gynekologické, srdečně cévní a léčbu metabolických onemocnění. Léčí se zde i nemoci trávicího traktu, především se využívá hypertonických síranových vod při léčbě zácpy.

JÁCHYMOVSKÁ LÉČIVÁ VODA

Do balneoprovozů v lázeňských sanatoriích v Jáchymově se dopravuje léčivá voda s vysokou koncentrací radonu. Efektivní lázeňská léčba nemocí pohybového ústrojí je složena s radonových koupelí a rehabilitace.

KYNŽVARTSKÉ KYSELKY

I Lázně Kynžvart mají svoji soustavu kyselek. Součástí zdejší léčby je mimo jiné i klimatoterapie. Ideální lázeňské místo pro léčení netuberkulózních nemocí cest dýchacích a nemocí kožních.
Z mnohaletých zkušeností víme, že pobyt v lázních zkrátí dobu rekonvalescence a tím i rychlejší návrat do zaměstnání po infarktu myokardu, po operacích na srdci. Do objevu bakterie Helicobacter pylori, jakožto příčiny vředové choroby žaludku a dvanáctníku se tato onemocnění a jejich komplikace mimo operací léčila pouze v lázních, a to nejvíce v Karlových Varech. Zaznamenáváme výrazný efekt především pitné léčby u pacientů s Crohnovou chorobou střev. Když při příchodu do lázní pacienti udávají časté hlenovité stolice, bolesti břicha, nadýmání, po třítýdenní léčbě se jejich subjektivní potíže a potíže s vyprazdňováním výrazně zlepšují. U nemocných s úplavicí cukrovou druhého typu (tou nejčastější) po příchodu snižujeme dávku tablet a inzulínu, neboť jejich potřeba je díky pitné, dietní a pohybové léčbě menší, organizmus pracuje úsporněji, ke zpracování stejného množství cukrů potřebuje méně svého inzulínu.
Institut lázeňství a balneologie postupně zpracovává sérii technických manuálů lázeňské péče. Cílem manuálů je podat pomocnou ruku poskytovatelům lázeňské péče, odborníkům v lázeňství i místním samosprávám.