Rašelina – jeden z unikátů přírody

Rašelina je velké téma, u nás se o ní moc nemluví, přitom v lázeňství si našla své místo již dávno. 

 
 
Pro léčebné účely se využívá rašelina vzniklá na minerálních pramenech, ať už teplých či studených. Soli minerálních pramenů prostupují rašelinový substrát. Několik tisíc let stará rašelina je ZDROJEM KONCENTROVANÉ ORGANICKÉ ENERGIE Z PŘÍRODY, je bohatá na huminové kyseliny, mangan, hořčík, oxid křemičitý, železo, měď, vápník… Tepelné vlastnosti rašeliny umožňují udržet vyšší teploty koupelí. Pro tyto vlastnosti se využívá při lázeňské léčbě.
 
Ve slatinné lázni se snižuje krevní tlak a krevní srážlivost, zvyšuje se basální metabolismus; koupel snižuje bolestivost při rheumatizmu, ischiasu, chorobách ženských, uvolňuje srůsty, jizvy. Kůže vylučuje toxické látky a odpadní produkty, zlepšuje se funkce žaludku a střev…
 
V naší republice máme mnoho velmi účinných rašelinových lázeňských míst – Františkovy Lázně, Karlovy Vary – Czech Rep., Mariánské Lázně, Léčebné lázně Bohdaneč a.s. , Lázně Velichovky, Nová Ves, Letiny…
 
VÍTE, ŽE si rašelinovou koupel či zábal můžete připravit i doma? Na internetu najdete hned několik prodejců s tímto přírodním produktem. Domácí procedurou si můžete zkrátit čekání na OPRAVDOVÉ LÁZNĚ.
 
V Karlovarském kraji se rašelina vyskytuje u Mariánských Lázní, např. přírodní rezervace „Smraďoch“, označení náleží drobným mofettám, obklopujícím toto malé rašeliniště.
V blízkosti Františkových Lázních je známé rašeliniště v oblasti Soos, u nás nejproslulejší zdroj léčebné rašeliny. V Krušných horách vznikla rašeliniště na minerálním podkladě rulovém, známé je rašeliniště v Hoře Sv. Šebestiána.

ILAB se podílel spolu s Tesoro Spin off s. r. o. – spin-off firmou Vysoké školy chemicko-technologické a dalšími subjekty na vývoji nového způsobu úpravy rašeliny. ILaB obdržel od Českého inspektorátu lázní a zřídel Ministerstva zdravotnictví ČR povolení získat vzorky peloidů z ložisek v České republice. Vzorky z některých míst, mj. i z lokality Čistá-Krásno již byly odebrány a podrobeny hydrodynamické kavitaci. Ve spolupráci s VŠCHT proběhly základní analýzy dezintegrovaných humolitů. V současné době již máme výsledky prvkové analýzy a čekáme na stanovení organických látek.